Jak ocenić swoje możliwości?

Takie książki, jak “Informatyka 3. Zakres podstawowy. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych” (autor Wojciech Hermanowski, Wydawnictwo Pedagogiczne Operon) mogą stać się niezwykle interesującym zbiorem wiedzy. Bywa tak, że uczeń ósmej klasy szkoły podstawowej bierze do ręki takie lub podobne książki swojego starszego rodzeństwa, bijąc się z myślami odnośnie tego, czy i on chce uczyć się z takich książek w tej samej szkole średniej. Wybór kolejnej szkoły ponadpodstawowej nie będzie łatwy. Ten właśnie wybór bardzo często powiązany jest oceną własnych umiejętności.

Co ja chcę?

Przed wyborem szkoły średniej należy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo poważne pytanie – czego chcę? Bez tego nie można myśleć o tym, jaki zawód chce się w przyszłości wykonywać. Może początek szkoły średniej to niezbyt dobry moment na to, aby wybrać konkretny zawód, ale pewien kierunek można nakreślić. Jeżeli uczeń ma wątpliwości, powinien zdecydować się na wypełnienie testu kompetencji zawodowych. Takie arkusze dostępne są online, a także można udać się do doradców zawodowych (można ich znaleźć w niektórych szkołach lub w poradniach pedagogicznych), którzy taki test pomogą wypełnić. Uczeń ósmej klasy będzie przynajmniej wiedział, w jakim kierunku powinien patrzeć, aby móc wybrać dla siebie dobrą szkołę średnią.

Nauka informatyki


W szkołach średnich bardzo często można natknąć się na podręcznik “Informatyka 3. Zakres podstawowy. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych“, który zamyka cały proces nauczania tego przedmiotu w zakresie podstawowym. Uczniowie będą mieli szanse na to, aby poznać nowe zagadnienia oraz przećwiczyć to, czego zdążyli się nauczyć w klasach wcześniejszych. Ta książka kładzie bardzo duży nacisk na wykorzystanie technologii w życiu codziennym. Uczniowie dowiedzą się m.in. jak wykonać prezentację (także takie w pracy), jak również, jak wykonać profesjonalną korespondencję przy pomocy komputerów, czy też do czego można dokładnie wykorzystać istniejące arkusze kalkulacyjne.